Lawowanka szelakiem
Niezbędne materiały:
- guma arabska
- kwas azotowy
- terpentyna
- rozpuszczalnik do szelaku
- asfalt
- szelak
- kalafonia i talk
Szelak to doskonały materiał rysunkowy. Nawet cienka warstwa przywiera do kamienia litograficznego, powodując z czasem pełne zaczernienie danego obszaru. Rozpuszczony w alkoholu szelak (w rozpuszczalniku do szelaku – to prawie czysty alkohol etylowy) układa się w charakterystyczne, obłe i organiczne formy wypełnione drobną, pomarszczoną fakturą.
Szelak po wyschnięciu na tyle mocno przywiera do kamienia litograficznego, że można drukować bezpośrednio z niego (nie usuwając go w kolejnych procesach).
Na dobrze utarty kamień litograficzny wylewamy szelak rozpuszczony w alkoholu (czyli tą samą substancję, którą często stosuje się po wymyciu rysunku po trawieniu, w celu wyrównania ekwiwalentu tłuszczu na powierzchni i polepszenia przywierania farby).
Lawowanie pozostawiamy do całkowitego wyschnięcia (kilka godzin, dobę) i bezpośrednio na rysunek nanosimy substancje trawiącą. W zależności od rozrzedzenia szelaku manipulujemy siłą trawienia. Grubsze warstwy lawowanki nie ulegną przetrawieniu, delikatne, ledwie widoczne, trzeba wytrawić, gdyż w trakcie druku mogą z czasem się ściemniać.
Po wykonaniu trawienia, nie trzeba wymywać rysunku, lecz bezpośrednio po zmyciu wodą można wilżyć i wałkować farbę piórową.