Lawowanka lakierem akrylowym
Niezbędne materiały:
- bezbarwny lakier akrylowy
- woda destylowana (lub zwykła, miękka woda)
- kalafonia i talk
- guma arabska
- szelak, asfalt
- aceton
- terpentyna
Lawowanka lakierem akrylowym jest ciekawą techniką – po pierwsze ze względu na uzyskane dzięki niej efekty, po drugie – użyty tu lakier jest przykładem wykorzystania nowych materiałów w litografii.
Z moich analiz wynika, że technika ta nie została opisana w żadnym ze znanych mi opracowań, co pozwala mi uważać się za jej autorkę.
Ekologiczny lakier akrylowy należy do substancji, które maskują kamień. Cienka warstwa nie trawi
ani nie zatłuszcza płyty, lecz blokuje dostęp do pokrytych nią miejsc. Dzięki temu, po usunięciu lakieru, można je zatłuścić lub uczulić na przyjmowanie wody. Lakier akrylowy ma cechę, dzięki której doskonale nadaje się do celów litograficznych – rozcieńcza się go wodą lecz po wyschnięciu woda go nie rozpuszcza. Jest również kwasoodporny.
Substancja ta jest przezroczysta, lecz, podobnie do gumy arabskiej, można do niej dodawać barwników, co znacznie ułatwia pracę.
Lawowankę lakierem wykonuje się bardzo podobnie do lawowanki Lo-shu. Efekt wizualny jest zbliżony – uzyskujemy jednak negatyw.
Kamień litograficzny powinien zostać utarty karborundem od drobnym ziarnie (minimum #220). Lawowanka wylana na grubo utartą powierzchnię nie będzie ostra.
Do 30 ml destylowanej (lub miękkiej zwyklej) wody należy dodać od jednej do kilku kropel lakieru akrylowego i dobrze wymieszać. Im więcej lakieru akrylowego, tym ciemniejszą powierzchnię uzyskamy.
Uzyskaną miksturą należy wykonać rysunek. Substancja jest bezbarwna – dla większej kontroli można do niej domieszać barwnik (np sangwinę, barwnik spożywczy…). Lawowankę należy nakładać warstwami, które będą miały pewną objętość (nie będą wysychać od razu).
Po całkowitym wysuszeniu lawowanki (kilka godzin, dla pewności – doba), można nakładać kolejne warstwy. Kolejne warstwy lawowanki nie rozpuszczają poprzednich.
Pierwsze trawienie wykonuje się samą gumą arabską bez dodatku kwasu.
Po wysuszeniu gumy, lakier należy wymyć acetonem, uważając, by nie zwilżyć powierzchni wodą. Krople wody rozpuszczą gume i mogą byc przyczyną powstania szarych, czarnych plam i smug. Po dokładnym wymyciu rysunku, kamień należy zatrzeć szelakiem a następnie asfaltem i poczekać do wyschnięcia (kilka minut).
Następnie wymyć gumę arabską, zwilżyć powierzchnię kamienia i wałkować do uzyskania pełnego nasycenia rysunku.
Drugie trawienie wykonujemy w zależności od intensywności uzyskanego rysunku.