Grawiura – sucha igła na kamieniu (pozytywowa)


Niezbędne materiały:

  • guma arabska
  • szelak
  • asfalt
Podobne techniki
1

Sucha igła, inaczej grawiura na kamieniu, jest jedną z łatwiejszych technik litograficznych. Wykonuje się ją przy użyciu narzędzi analogicznych do tych, używanych w technikach wklęsłodrukowych. I podobnie jak w przypadku suchej igły na metalu, najistotniejszą rzeczą jest jakość i ostrość stosowanych narzędzi.

Sucha igła jest techniką umożliwiającą rysowanie cienkich, precyzyjnych linii, najcieńszych w arsenale technik litograficznych.

1

Dobrze, drobno utarty kamień litograficzny należy pokryć cienką warstwą gumy arabskiej (równo zatrzeć gazą tak, żeby nie było smug).

2

Po wysuszeniu gumy – w zasadzie po kilku chwilach – można przystąpić do wykonywania rysunku. Można wykonać szkic ołówkiem lub innym suchym materiałem, gdyż warstwa gumy zabezpiecza kamień przed działaniem suchych materiałów rysunkowych.

3

Narzędzia do pracy w tej technice powinny być ostre. Trzeba uważać z siłą nacisku – dla zostawienia śladu konieczne jest przecięcie cienkiej warstwy gumy i dotarcie narzędziem do powierzchni kamienia, ale nie za głęboko. Zbyt głębokie ślady nie będą przyjmować farby – zamiast jednego, nasyconego śladu, powstaną dwa cienkie na obu krawędziach głębokiego. Zbyt głębokie bruzdy trudno będzie usunąć podczas ucierania kamienia.
Oprócz klasycznych narzędzi: igieł, nożyków, innego typu ostrzy, warto przetestować inne ostre narzędzia i materiały – papier ścierny, naruszające powierzchnię materiały…

4

Podczas wykonywania rysunku trzeba bezwzględnie uważać na wodę. Wilgoć rozpuści warstwę gumy arabskiej i mogą powstać szare lub czarne plamy.

5

Skończony rysunek zacieramy szelakiem a następnie asfaltem i po ic odparowaniu wałkujemy do uzyskania właściwego nasycenia.

6
Autorem opisu techniki jest Anna Trojanowska