Lawowanka gumą z kwasem azotowym


Niezbędne materiały:

  • guma arabska
  • kwas azotowy
  • terpentyna
  • asfalt
  • szelak
  • kalafonia i talk
Podobne techniki
2

Charakterystyczny wzór powstający w trakcie lawowania silną substancją trawiącą można wykorzystać do tworzenia rysunku. Miękkie, usiane drobnymi czarnymi punkcikami organiczne formy same w sobie stanowić mogą ciekawą materię graficzną.
Lawowankę gumą z kwasem azotowym najlepiej wykonać na wcześniej przygotowanym czarnym tle lub na rysunku na tle ciemnym, żeby lawowanie było na nim widoczne.

1

Przed wykonaniem lawowania, należy przygotować tło. Brzegi utartego kamienia litograficznego pokryć należy gumą arabską, a kiedy wyschnie, zatrzeć asfaletm (bez szelaku) i poczekać aż odparuje z niego terpentyna (5-15 minut).

2

Następnie kamień trzeba wymyć wodą i nawałkowować farbą, uwaga – nie farba piórową lecz lżejszą, np czarną (lub inną) farbą offsetową. Powinna być ona jednak utwardzona przez dodatek magnezji. Chodzi o uzyskanie konsystencji pomiędzy twardą farba piórową, a np kolorową dosyć krótką farbą do druku edycji. Nie powinna być to czerń piórowa, gdyż trudniej ją będzie przetrawić.

3

Kiedy powierzchnia będzie równomiernie pokryta farbą, można delikatnie nadać talk (dla większej kontroli substancji trawiącej), nie jest to jednak konieczne.

4

Do 30 ml gumy arabskiej, trzeba dodać przynajmniej 30 kropel kwasu azotowego. Po wykonaniu próby na brzegu kamienia powinna być widoczna gwałtowna reakcja – kwas powinien się pienić. Tak przygotowanym roztworem malujemy po wcześniej przygotowane farbie. Im grubsza warstwa – tym więcej kwasu, a co za tym idzie, jaśniejsza plama powstanie.
Kwas powinien utworzyć siatką bąbelków na powierzchni farby – pod nimi powstaną charakterystyczne czarne kropki. Jeśli więc zależy nam na powstaniu tych kropeczek – lepiej nie ruszać bąbelków gazu.

5

Po pewnym czasie substancja przestanie trawić. Po kwadransie można powierzchnię kamienia dokładnie wymyć wodą i ocenić uzyskany efekt. Jeśli nie jest zadowalający, można nałożyć kolejną warstwę lawowanki.

6

Po po dokładnym zmyciu kwasu wodą, trzeba na mokro wymyć rysunek i zamienić farbę, na której wykonywane było lawowanie na farbę piórową. W tym celu na kamień wylać trzeba jednocześnie wodę i terpentynę. Ta mieszanina pomoże dokładnie usunąć farbę, jednocześnie utrzymując nawilżenie powierzchni kamienia. Będzie ono potrzebne, gdyż bezpośrednio po wymyciu farby offsetowej, na kamień należy nanieść farbę piórową. Po nawałkowaniu i oprószeniu osuszonego rysunku kalafonią i talkiem, trzeba wykonać drugie trawienie. Jak zwykle – uzależniamy je od osiągniętego efektu.

Autorem opisu techniki jest Anna Trojanowska