Lawowanka alkoholem


Niezbędne materiały:

  • guma arabska
  • asfalt
  • szelak
  • alkohol
Podobne techniki
2

Lawowanka alkoholem (denaturatem) daje interesujące efekty przypominające makrofotografie jednokomórkowców. Niestety dosyć trudno ją kontrolować. Czysty alkohol (rozpuszczalnik do szelaku – alkohol etylowy 99,9%) musi zostać uzupełniony o dodatek wody.

1

Dobrze, drobno utarty kamień litograficzny należy osuszyć i zatrzeć cienką i równą warstwą gumy arabskiej rozcieńczonej wodą (1:1).

2

Po wyschnięciu powierzchni, na kamień można kapać, wylewać krople denaturatu (lub rozpuszczalnika do szelaku z dodatkiem wody). Substancja stosunkowo szybko się ulatnia – nie tak szybko, jak aceton, jednak znacznie prędzej niż woda. Żeby uzyskać charakterystyczne, miękkie, organiczne formy, nie należy przyspieszać parowania (np chorągiewką, suszarką).

3

Efekt widoczny jest pod światło – lawowanie jest matowe na tle lśniącej powierzchni pokrytej cienkim filmem gumy arabskiej.

4

W zależności od ilości użytej substancji, formy lawowania zmieniają się, co widać na próbnych drukach w galerii powyżej. Lawowanie można nawarstwiać.

5

Kiedy alkohol odparuje, powierzchnię należy zatrzeć rozcieńczonym szelakiem (rzadszym niż zwykle) lub samym asfaltem. Kiedy asfalt odparuje – można przystąpić do wałkowania.

6

Siła drugiego trawienia – w zależności od rysunku.

Autorem opisu techniki jest Anna Trojanowska