Pasery

Znaki paserskie wykonuje się po to, żeby na każdej odbitce rysunek znajdował się dokładnie w tym samym miejscu. W przypadku grafik jednokolorowych (drukowanych bez dublowania, czyli bez dwukrotnego drukowania tej samej matrycy) nie jest to tak istotne. Kiedy jednak drukujemy grafikę składającą się z kilku matryc (lub dublujemy tę samą matrycę), pasery są niezbędne, żeby kolejne kolory zawsze trafiały na właściwe miejsce na odbitce.

Pasery nacina się na kamieniu i rysuje z tyłu na każdej z odbitek (oczywiście w tym samym miejscu). Pod wpływem docisku prasy w trakcie druku - papier rozszerza się (tym bardziej, im większa jest jego gramatura). W związku z tym, zanim rozpoczniemy druk wielokolorowej grafiki - warto najpierw przeciągnąć papier pod prasą na czystym kamieniu pod dużym dociskiem. Taki papier przy drukowaniu kolejnych kolorów będzie znacznie mniej podatny na rozszerzanie, co wpłynie pozytywnie na jakość druku.

Inne metody pasowania

Kolorowe farby drukarskie stosowane w litografii mogą być kryjące lub transparentne - w zależności na jakiego rodzaju bazie zostały zrobione. Kolory mieszane z bielą transparentną dają efekt krycia podobny do akwareli, natomiast te, robione na bazie bieli kryjącej - jak sama nazwa wskazuje - są kryjące (oczywiście jasną farbą na bazie bieli kryjącej nie uda nam się całkowicie przykryć koloru ciemnego; zmienia się on jednak znacząco co daje ciekawe efekty).